Runa-Jak-bezchybně-zřídit-sjezd-na-pozemek-přehledně-krok-za-krokem

Jak bezchybně zřídit sjezd na pozemek: přehledně krok za krokem

  1. Runa Projekt
  2. Ostatní
  3. Jak bezchybně zřídit sjezd na pozemek: přehledně krok za krokem

Ještě, než se pustíte do zřízení sjezdu, abyste napojili například své garáže, parkoviště nebo jinou stávající infrastrukturu, je potřeba zjistit, zda je to vůbec možné. Nejlepší je v takovém případě zajít přímo za dopravním inženýrem a celý zamýšlený projekt konzultovat. Zkušený dopravní inženýr vám už na začátku může říct, že sjezd není možné zřídit z nějakého důvodu.

Nejčastějšími problémy při zřízení sjezdů jsou nedostatečné rozhledové poměry. Případně pak nedostatečné parametry sjezdu pro úspěšné provedení vlečných křivek.“

1. Zajistěte si projekt a dokumentaci

Zjistili jste, že váš zamýšlený sjezd je realizovatelný? Skvěle – teď si musíte zajistit projektovou dokumentaci, bez které není možné sjezd zkolaudovat (nezkolaudovaný sjezd představuje riziko vysoké pokuty). Osobně doporučuji, abyste si vždy vyžádali všechny části projektové dokumentace, a to přímo od dopravního inženýra.

Například jednou se ozval klient, že by potřeboval do projektu doplnit pouze rozhledové trojúhelníky a vlečné křivky, protože už si zaplatil projektovou dokumentaci pro sjezd od architekta. Problém byl ale v tom, že rozhledové poměry absolutně nevyhovovaly. Projekt tedy nikdy neměl šanci projít přes úřady. Architekti jsou sice odborníci, ale ne na dopravní infrastrukturu. Klient tak zbytečně zaplatil 5 000 Kč za zcela nevyhovující projekt.

2. Požádejte o povolení silniční správní úřad

Vypracovaná kvalitní projektová dokumentace je základ. Jakmile ji máte, je na čase požádat o povolení, to uděluje příslušný silniční správní úřad. Pokud nevíte, který to je, stačí si zajít (nebo napsat e-mail) na obecní úřad s rozšířenou působností, poradí vám, kam daná komunikace spadá. Pak už stačí jen vyplnit žádost o povolení připojení sousední nemovitosti k pozemní komunikaci. Žádost můžete většinou najít na webových stránkách obce, případně si ji vyžádat osobně.

Po vyplnění žádosti ji už zbývá jen podat na příslušném úřadě, a to ve 4 stejných tiskopisech (paré). Můžete to udělat osobně nebo přes datovou schránku. Úřadu navíc zaplatíte správní poplatek ve výši 1 000 Kč.

3. Až několik měsíců můžete čekat

Reakce úřadů chvíli trvá. Silniční správní úřad má na zahájení řízení 30 dnů. Dalších 30 dnů má potom na zpracování a zaslání dalším správním orgánům. Ty mají také na vyřízení 30 dní. Ve výsledku to znamená, že v nejhorším případě budete muset čekat na vyrozumění několik měsíců. Bude to hodně záležet na vytíženosti dotčených úřadů a případné složitosti Vámi předloženého dopravního řešení. Ze zkušenosti většinou žadatel dostane vyjádření od všech úřadů do 3 měsíců.

Proč je zřízení sjezdu „na černo“ špatný nápad?

Už jsem zmínil, že při zřízení sjezdu bez kolaudace vám hrozí nemalá pokuta. Podle úřadů se sice stále jedná o přestupek, ale sjezd se vám tak může prodražit až na 300 000 Kč. Přitom vypracování kvalitní projektové dokumentace na zřízení sjezdu, vás bude stát jen zlomek této částky (několik tisíc korun). Navíc se můžete vyhnout i zdlouhavé komunikaci s úřady – vše může udělat dopravní inženýr za vás.

Pokud potřebujete vytvořit projekt na zřízení sjezdu, napište mi a domluvíme se.

Ostatní
, , , ,

Rubriky

Proč jsou nejnižší cenové nabídky nebezpečné

Další podobné články